We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Image Lock Resin thermal ribbon 74 m Silver
SKU
74941
Special Price
£381.22
£317.68
Regular Price
£399.94
£333.28
Out Of Stock - Contact for availability
Image Lock Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 74941 |
|---|---|
| EAN | 8596375028029 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 64mmx74m (2.52inx242ft), Image Lock; Image Lock, 12mm (0.5in) core, 12/box
Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra's Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials.A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance.Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications.UL/cUL Certified.
Image Lock is a speacialty resin ribbon formulated to provide superior image durability without the use of a laminate when paired with Zebra's Z-Xtreme 5000T and 8000T Image Lock materials.A premium resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance.Ideal for applications where labels are exposed to harsh environments and extreme chemicals, including laboratory slide label applications.UL/cUL Certified.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Silver |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |