We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m Black
SKU
05095BK17445
Special Price
£471.84
£393.20
Regular Price
£495.01
£412.51
In Stock:
7 available
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095BK17445 |
|---|---|
| EAN | 5711045621789 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 174mmx450m (6.85inx1476ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 17.4 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 17.4 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£471.84
£393.20
Regular Price
£495.01
£412.51
|
Recommended
Zebra 4800 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£656.28
£546.90
Regular Price
£688.50
£573.75
|
Zebra 4800 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£588.05
£490.04
Regular Price
£616.93
£514.11
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£596.75
£497.29
Regular Price
£626.05
£521.71
|
Bestseller
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£417.58
£347.98
Regular Price
£438.08
£365.07
|
Hot Product
Zebra 5100 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£471.84
£393.20
Regular Price
£495.01
£412.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095BK17445
|
04800BK17445
|
04800BK15645
|
05095BK22045
|
05095BK15445
|
05100BK11045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|



