We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 05095BK11045 Thermal-transfer ribbon 110mm x 450m Pack=6 for Zebra ZipShip 5095
SKU
05095BK11045
Special Price
£298.45
£248.71
Regular Price
£313.10
£260.92
In Stock:
1 available
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 05095BK11045 |
| EAN | 5051964119586 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 110mmx450m (4.33inx1476ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 5095
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra 05095BK11045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£298.45
£248.71
Regular Price
£313.10
£260.92
|
Zebra 5100 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£257.36
£214.47
Regular Price
£270.00
£225.00
|
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£281.54
£234.62
Regular Price
£295.37
£246.14
|
Hot Product
Zebra 4800 Performance Resi thermal ri...
Special Price
£301.80
£251.50
Regular Price
£316.62
£263.85
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£327.84
£273.20
Regular Price
£343.94
£286.62
|
Recommended
Zebra 4800 Performance Resin thermal r...
Special Price
£335.63
£279.69
Regular Price
£352.10
£293.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095BK11045
|
05100BK06045
|
02300BK22045
|
04800BK08045
|
02100BK22045
|
04800BK08945
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




