We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5319 Wax thermal ribbon 450 m Black
SKU
05319BK08345
Special Price
£107.84
£89.87
Regular Price
£113.14
£94.28
In Stock:
4 available
5319 Wax
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05319BK08345 |
|---|---|
| EAN | 5711783200444 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax Ribbon, 83mmx450m (3.27inx1476ft), 5319; Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 5319 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£107.84
£89.87
Regular Price
£113.14
£94.28
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£101.22
£84.35
Regular Price
£106.19
£88.49
|
Recommended
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 300 m Bl...
Special Price
£100.69
£83.91
Regular Price
£105.64
£88.03
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£132.74
£110.62
Regular Price
£139.26
£116.05
|
Bestseller
Zebra 02300BK11045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£140.83
£117.36
Regular Price
£147.76
£123.13
|
Hot Product
Zebra 02300BK08345 Thermal-transfer ri...
Special Price
£106.14
£88.45
Regular Price
£111.35
£92.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05319BK08345
|
01600BK08345
|
02300GT11030
|
02100BK08945
|
02300BK11045
|
02300BK08345
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|



