We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
800132-201
Special Price
£31.16
£25.97
Regular Price
£32.70
£27.25
In Stock:
3 available
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 800132-201 |
|---|---|
| EAN | 5051964119722 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 33mmx74m (1.3inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 3.3 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 3.3 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
Special Price
£31.16
£25.97
Regular Price
£32.70
£27.25
|
Citizen 110 mm x 300 m, WAX, 4 pcs the...
Special Price
£44.65
£37.21
Regular Price
£45.23
£37.69
|
Zebra 3400 Wax-Resin thermal ribbon 45...
Special Price
£41.89
£34.91
Regular Price
£43.94
£36.62
|
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74...
Special Price
£36.02
£30.02
Regular Price
£37.79
£31.49
|
Zebra 02300GS11007 Thermal-transfer ri...
Special Price
£31.74
£26.45
Regular Price
£33.30
£27.75
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
800132-201
|
3330110
|
03400BK04045
|
03200GS06407
|
02300GS11007
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Citizen
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




