We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5319 Wax thermal ribbon 74 m Black
SKU
800132-002
Special Price
£28.07
£23.39
Regular Price
£29.44
£24.53
Out Of Stock - Contact for availability
5319 Wax
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 800132-002 |
|---|---|
| EAN | 5711045745713 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Wax Ribbon, 57mmx74m (2.2inx242ft), 5319; Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
The 5319 performance wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high-quality normal and rotated bar codes on coated and uncoated paper at print speeds up to 8 ips.Produces a crisp black image with excellent high-speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.Ideal for general purpose, high-density barcode and text printing on paper label stocks.Recommended for printing rotated (ladder) bar codes, high resolution graphics and fine text charactersWax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |