We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra SG-ET401-08ET5-02 tablet case 20.3 cm (8") Cover Black
SKU
SG-ET401-08ET5-02
Special Price
£93.36
£77.80
Regular Price
£97.94
£81.62
In Stock:
50 available
Conversion rugged boot for 8” ET401 tablets
Category: Cases
| SKU | SG-ET401-08ET5-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Exoskeleton rugged boot accessory to covert 8” ET401 tablets with scanner
into a form factor that fits some ET5 series docks
• Compatibility verified with specific obsolete third party ET5 series docks.
Please contact third party dock vendors to validate compatibility.
• Includes rugged boot, Bottom IO expansion adapter, USB-C slot expansion
adapter and screws (screwdriver needed to assemble).
• Increases drop protection to 5.1ft / 1.55m
• Has hook point for D-clips and straps (sold separately)
• Leaves the battery door/cover area open to accommodate expansion
backs that go to the back of the tablet
into a form factor that fits some ET5 series docks
• Compatibility verified with specific obsolete third party ET5 series docks.
Please contact third party dock vendors to validate compatibility.
• Includes rugged boot, Bottom IO expansion adapter, USB-C slot expansion
adapter and screws (screwdriver needed to assemble).
• Increases drop protection to 5.1ft / 1.55m
• Has hook point for D-clips and straps (sold separately)
• Leaves the battery door/cover area open to accommodate expansion
backs that go to the back of the tablet
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET401 |
| Protection features | Drop resistance, Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Product main colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET401 |
| Protection features | Drop resistance, Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Product main colour | Black |
| Shockproof up to | 1.55 m |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Zebra SG-ET401-08ET5-02 tablet case 20...
Special Price
£93.36
£77.80
Regular Price
£97.94
£81.62
|
Bestseller
Zebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case...
Special Price
£76.70
£63.92
Regular Price
£80.47
£67.06
|
Hot Product
Zebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case...
Special Price
£76.69
£63.91
Regular Price
£80.46
£67.05
|
Mobilis 051062 tablet case 33 cm (13&q...
£87.53
£72.94
|
Recommended
Compulocks iPad 10.2" Secured Kic...
£92.72
£77.27
|
Popular
Compulocks iPad 10.9" 10th Gen Se...
£92.72
£77.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SG-ET401-08ET5-02
|
SG-ET4X-10EXOSKL1-01
|
SG-ET4X-8EXOSKL1-01
|
051062
|
102KS01KL
|
109KS01KL
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Mobilis
|
Compulocks
|
Compulocks
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|



