We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
05095ZD25707
Special Price
£53.66
£44.72
Regular Price
£56.30
£46.92
Out Of Stock - Contact for availability
5095 Resin
- The 5095 resin provides excellent chemical and temperature resistance, and features superb print quality, particularly when small fonts, graphics and rotated barcodes are desired
- Produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicals when printed on Zebra® synthetic label and tag materials
- Excellent print quality at up to 6 inches per second on gloss synthetic label stocks
- UL/cUL certified
- Available in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095ZD25707 |
|---|---|
| EAN | 5715063037829 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 57mmx74m (2.24inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core
The 5095 resin provides excellent chemical and temperature resistance, and features superb print quality, particularly when small fonts, graphics and rotated barcodes are desired.Produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicals when printed on Zebra® synthetic label and tag materials.Excellent print quality at up to 6 inches per second on gloss synthetic label stocksUL/cUL certifiedAvailable in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
The 5095 resin provides excellent chemical and temperature resistance, and features superb print quality, particularly when small fonts, graphics and rotated barcodes are desired.Produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicals when printed on Zebra® synthetic label and tag materials.Excellent print quality at up to 6 inches per second on gloss synthetic label stocksUL/cUL certifiedAvailable in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |