We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 05095GS08407 Thermal-transfer ribbon 84mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 5095
SKU
05095GS08407
Special Price
£77.17
£64.31
Regular Price
£80.96
£67.47
In Stock:
8 available
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 05095GS08407 |
| EAN | 5711045230417 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin Ribbon, 84mmx74m (3.31inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 5095
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 8.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 8.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra 05095GS08407 Thermal-transfer ri...
Special Price
£77.17
£64.31
Regular Price
£80.96
£67.47
|
Popular
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£101.22
£84.35
Regular Price
£106.19
£88.49
|
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 300 m Bl...
Special Price
£100.69
£83.91
Regular Price
£105.64
£88.03
|
Recommended
Zebra 03200BK06045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£79.32
£66.10
Regular Price
£83.22
£69.35
|
Hot Product
Zebra 02300BK08345 Thermal-transfer ri...
Special Price
£106.14
£88.45
Regular Price
£111.35
£92.79
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£108.42
£90.35
Regular Price
£113.75
£94.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095GS08407
|
01600BK08345
|
02300GT11030
|
03200BK06045
|
02300BK08345
|
05095BK04045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




