We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 4800 Performance Resin thermal ribbon 450 m Black
SKU
04800BK04045
Special Price
£150.84
£125.70
Regular Price
£158.24
£131.87
In Stock:
5 available
4800 Resin Thermal Ribbon 40mm x 450m
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 04800BK04045 |
|---|---|
| EAN | 5052178145118 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Resin ribbon that offers exceptional abrasion and solvent resistance on a wide variety of synthetic materials, while providing excellent print quality and edge definition. UL-Recognized and CSA Component Acceptable (for normal use) when used with compatible Zebra Z-Ultimate labels.
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 4 cm |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra 4800 Performance Resin thermal r...
Special Price
£150.84
£125.70
Regular Price
£158.24
£131.87
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£189.88
£158.23
Regular Price
£199.20
£166.00
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£225.07
£187.56
Regular Price
£236.12
£196.77
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£132.74
£110.62
Regular Price
£139.26
£116.05
|
Bestseller
Zebra 02300BK11045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£140.83
£117.36
Regular Price
£147.76
£123.13
|
Hot Product
Zebra 02300BK10245 Thermal-transfer ri...
Special Price
£130.39
£108.66
Regular Price
£136.80
£114.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
04800BK04045
|
01600BK15645
|
05095BK08345
|
02100BK08945
|
02300BK11045
|
02300BK10245
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





