We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 300 m Black
SKU
03200BK06030
Special Price
£53.38
£44.48
Regular Price
£55.99
£46.66
In Stock:
14 available
3200 Wax/Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 03200BK06030 |
|---|---|
| EAN | 5715063223802 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax/Resin Ribbon, 60mmx300m (2.36inx984ft), 3200; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 3200 wax/resin ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Wax/Resin ribbons provide good abrasion and chemical resistance. Ideal for use with top-coated paper and matte synthetic materials, and in applications with moverate to hard exposure to chemicals or abrasion.
The 3200 wax/resin ribbon is a special ink formulation that provides outstanding print quality combined with chemical and solvent resistance.By providing smear and scratch resistance on Zebra coated paper and matte synthetic label stocks, this ribbon results in excellent staying power and durability in harsh environments.Ideal for applications where labels are exposed to solvents or chemicals, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Wax/Resin ribbons provide good abrasion and chemical resistance. Ideal for use with top-coated paper and matte synthetic materials, and in applications with moverate to hard exposure to chemicals or abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 6 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 6 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 30...
Special Price
£53.38
£44.48
Regular Price
£55.99
£46.66
|
Citizen 110 mm x 300 m, WAX, 4 pcs the...
Special Price
£44.65
£37.21
Regular Price
£45.23
£37.69
|
Hot Product
Zebra 03200BK06045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£79.32
£66.10
Regular Price
£83.22
£69.35
|
Bestseller
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
Special Price
£53.66
£44.72
Regular Price
£56.30
£46.92
|
Zebra 3400 High Performance Wax-Resin...
Special Price
£62.86
£52.38
Regular Price
£65.94
£54.95
|
Popular
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 45...
Special Price
£52.99
£44.16
Regular Price
£55.60
£46.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
03200BK06030
|
3330110
|
03200BK06045
|
800132-202
|
03400BK06045
|
03200BK04045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Citizen
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





