We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 05555BK110D Thermal-transfer ribbon 110mm x 30m Pack=10 for Zebra ZipShip 5555
SKU
05555BK110D
Special Price
£165.13
£137.61
Regular Price
£173.24
£144.37
In Stock:
11 available
5555 Wax/Resin
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 05555BK110D |
| EAN | 5711045691584 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax/Resin Ribbon, 110mmx30m (4.33inx98ft), 5555; Standard, Cartridge, 10/box
The 5555 standard wax/resin ink formulation is for printing high-quality, durable bar codes on Zebra’s coated paper and matte synthetic label stocks at print speeds up to 6 inches per second.Gives a crisp, clear image and maintains its high-quality under harsh environmental conditions such as moderate abrasion, excessive moisture, chemical exposure and high temperatures.Ideal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Available in industrial, mobile, and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
The 5555 standard wax/resin ink formulation is for printing high-quality, durable bar codes on Zebra’s coated paper and matte synthetic label stocks at print speeds up to 6 inches per second.Gives a crisp, clear image and maintains its high-quality under harsh environmental conditions such as moderate abrasion, excessive moisture, chemical exposure and high temperatures.Ideal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.UL/cUL Certified.Available in industrial, mobile, and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
Compatible Printers: Zebra ZipShip 5555
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
| Rolls per pack | 10 |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 05555BK110D Thermal-transfer rib...
Special Price
£165.13
£137.61
Regular Price
£173.24
£144.37
|
Zebra 1600 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£189.88
£158.23
Regular Price
£199.20
£166.00
|
Recommended
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£232.43
£193.69
Regular Price
£243.84
£203.20
|
Hot Product
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£225.07
£187.56
Regular Price
£236.12
£196.77
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£132.74
£110.62
Regular Price
£139.26
£116.05
|
Bestseller
Zebra 02300BK11045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£140.83
£117.36
Regular Price
£147.76
£123.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05555BK110D
|
01600BK15645
|
02100BK15645
|
05095BK08345
|
02100BK08945
|
02300BK11045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





