We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 05095GS06407 Thermal-transfer ribbon 64mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 5095
SKU
05095GS06407
Special Price
£58.80
£49.00
Regular Price
£61.69
£51.41
Out Of Stock - Contact for availability
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 05095GS06407 |
| EAN | 5711045224973 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 64mmx74m (2.52inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 5095
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |