We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T944440/T9444 Ink cartridge yellow, 3K pages 19,9ml for Epson WF-C 5210/5290
SKU
C13T944440
Special Price
£54.55
£45.46
Regular Price
£94.87
£79.06
In Stock:
5 available
WF-C52xx / WF-C57xx Series Ink Pack L Yellow
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 3000.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 19.90 |
| SKU | C13T944440 |
| EAN | 8715946645339 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-C 5790 DWF BAM, Epson WorkForce Pro WF-C 5290 RDW, Epson WorkForce Pro WF-C 5290 RDTW BAM, Epson WorkForce WF-C 5215 DW, Epson WorkForce Pro WF-C 5710 DWF, Epson WorkForce Pro WF-C 5290 DW BAM, Epson WorkForce Pro WF-C 5790 DWF, Epson WorkForce WF-C 5200 Series, Epson WorkForce Pro WF-C 5290 DW, Epson WorkForce Pro WF-C 5210 DW, Epson WorkForce Pro WF-C 5290 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T944440 |
| Colour ink volume | 19.9 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 3000 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-C5790DWF - WorkForce Pro WF-C5710DWF - WorkForce Pro WF-C5290DW - WorkForce Pro WF-C5210DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 290 mm |
| Package weight | 0.2 g |
| Package width | 40 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 290 mm |
| Package weight | 0.2 g |
| Package width | 40 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 120 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T944440/T9444 Ink cartridge y...
Special Price
£54.55
£45.46
Regular Price
£94.87
£79.06
|
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Special Price
£53.39
£44.49
Regular Price
£92.86
£77.38
|
Recommended
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Special Price
£45.18
£37.65
Regular Price
£78.58
£65.48
|
Hot Product
Epson C33S020464/SJIC-15-P Ink cartrid...
Special Price
£61.82
£51.52
Regular Price
£107.52
£89.60
|
Popular
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
Special Price
£69.37
£57.81
Regular Price
£120.65
£100.54
|
New
Epson C33S020490/SJIC-20-P-(K) Ink car...
Special Price
£61.82
£51.52
Regular Price
£107.52
£89.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T944440
|
C13T580300
|
C13T580200
|
C33S020464
|
C13T08074011
|
C33S020490
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|





