We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T850700/T8507 Ink cartridge light black 80ml for Epson SC-P 800
SKU
C13T850700
Special Price
£48.96
£40.80
Regular Price
£85.15
£70.96
In Stock:
16 available
Singlepack Light Black T850700
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Light black |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 80.00 |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13T850700 |
| EAN | 0010343914926 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Epson SureColor SC-P 800, Epson SureColor SC-P 800 Series, Epson SureColor SC-P 800 DES, Epson SureColor SC-P 800 SP, Epson SureColor SC-P 800 SE
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T850700 |
| Black ink volume | 80 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Light black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - SureColor SC-P800 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 540 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 180 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 35 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 35 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 180 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 192 mm |
| Master (outer) case length | 308 mm |
| Master (outer) case height | 203 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.06 kg |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 540 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 180 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T850700/T8507 Ink cartridge l...
Special Price
£48.96
£40.80
Regular Price
£85.15
£70.96
|
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Special Price
£53.39
£44.49
Regular Price
£92.86
£77.38
|
Recommended
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Special Price
£45.18
£37.65
Regular Price
£78.58
£65.48
|
Bestseller
Epson C33S020464/SJIC-15-P Ink cartrid...
Special Price
£61.30
£51.08
Regular Price
£106.61
£88.84
|
Popular
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
Special Price
£69.37
£57.81
Regular Price
£120.65
£100.54
|
New
Epson C33S020490/SJIC-20-P-(K) Ink car...
Special Price
£61.30
£51.08
Regular Price
£106.61
£88.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T850700
|
C13T580300
|
C13T580200
|
C33S020464
|
C13T08074011
|
C33S020490
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Light Black
|
Magenta
|
Cyan
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|





