We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T35934010/35XL Ink cartridge magenta high-capacity, 1.9K pages 20,3ml for Epson WF-4720
SKU
C13T35934010
Special Price
£34.58
£28.82
Regular Price
£60.14
£50.12
In Stock:
10 available
35XL Padlock DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 1900.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 20.30 |
| SKU | C13T35934010 |
| EAN | 8715946632391 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Padlock |
35XL Padlock DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Get cost-effective and professional documents with the 35 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes. Find it easily in store by looking for the padlock image on the packaging.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks with applicable WorkForce models, for up to 50 percent lower cost-per-page than competitive lasers{s1. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 2,600 black and 1,900 colour pages{s2.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Get cost-effective and professional documents with the 35 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes. Find it easily in store by looking for the padlock image on the packaging.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks with applicable WorkForce models, for up to 50 percent lower cost-per-page than competitive lasers{s1. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 2,600 black and 1,900 colour pages{s2.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-4725 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4730 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4740 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4735 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-4720 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4720 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T35934010 |
| Colour ink volume | 20.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 1900 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-4740DTWF - WorkForce Pro WF-4730DTWF - WorkForce Pro WF-4725DWF - WorkForce Pro WF-4720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632834 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 33 mm |
| Package weight | 72 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 33 mm |
| Package weight | 72 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632834 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T35934010/35XL Ink cartridge...
Special Price
£34.58
£28.82
Regular Price
£60.14
£50.12
|
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Special Price
£45.18
£37.65
Regular Price
£78.58
£65.48
|
Popular
Epson C13T79034010/79XL Ink cartridge...
Special Price
£32.21
£26.84
Regular Price
£56.02
£46.68
|
Recommended
Epson C13T79044010/79XL Ink cartridge...
Special Price
£29.41
£24.51
Regular Price
£51.14
£42.62
|
Hot Product
Epson C13T850100/T8501 Ink cartridge f...
Special Price
£49.07
£40.89
Regular Price
£85.34
£71.12
|
New
Epson C13T850700/T8507 Ink cartridge l...
Special Price
£48.96
£40.80
Regular Price
£85.15
£70.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T35934010
|
C13T580200
|
C13T79034010
|
C13T79044010
|
C13T850100
|
C13T850700
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Cyan
|
Magenta
|
Yellow
|
Black
|
Light Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





