We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zyxel XS3800-28 Managed L2+ 10G Ethernet (100/1000/10000) Black
SKU
XS3800-28-ZZ0101F
£3,366.34
£2,805.28
In Stock:
1 available
4 x RJ-45, 8 x Multi-Gigabit combo RJ-45 / SFP+, 16 x SFP+, 560 Gbps, 416 Mpps, 64 MB/8 GB Flash/RAM, 100 - 240 V AC, 50/60 Hz, 441 x 360 x 44 mm
Category: Network Switches
Flexible port design
XS3800-28 offers a maximum of 24 10G fiber ports or 12 10G copper ports that are for most flexible adoption to your networks.
Essentials of a core switch
XS3800-28 is suitable for network aggregation such as SMB or campus networks that require low latency and high-density 10G backbone architectures with basic routing capability.
Restore Button
The "Restore" button saves the last workable configuration as the custom default, which allows you to fall back instantly in case of network misconfigurations.
Dual Power
Two PSUs support active-standby power redundancy that triggers backup power supply if the main unit fails.
Designed for the long haul
Quality hardware design is how Zyxel differentiate ourselves from others. We ensure stability and longevity for XS3800-28 for your networks.
XS3800-28 offers a maximum of 24 10G fiber ports or 12 10G copper ports that are for most flexible adoption to your networks.
Essentials of a core switch
XS3800-28 is suitable for network aggregation such as SMB or campus networks that require low latency and high-density 10G backbone architectures with basic routing capability.
Restore Button
The "Restore" button saves the last workable configuration as the custom default, which allows you to fall back instantly in case of network misconfigurations.
Dual Power
Two PSUs support active-standby power redundancy that triggers backup power supply if the main unit fails.
Designed for the long haul
Quality hardware design is how Zyxel differentiate ourselves from others. We ensure stability and longevity for XS3800-28 for your networks.
| Management features | |
|---|---|
| Traffic shaping | Yes |
| Traffic classification | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Combo SFP ports quantity | 8 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Power connector | AC-in jack |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP proxy | Yes |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 560 Gbit/s |
| Forwarding rate | 416 Mpps |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Password protection | Yes |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 656274.78 h |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Auto-negotiation | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 441 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.81 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 656274.78 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Packaging data | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
You may also be interested in
| Product |
Zyxel XS3800-28 Managed L2+ 10G Ethern...
£3,366.34
£2,805.28
|
Popular
Cisco Catalyst WS-C2960X-48FPS-L Manag...
£3,348.20
£2,790.17
|
Hot Product
Cisco Meraki MS225-24P L2 Stck Cld-Mng...
£4,495.87
£3,746.56
|
Bestseller
Cisco Catalyst C9300-24T-A network swi...
£4,863.89
£4,053.24
|
Recommended
Zyxel XGS4600-52F Managed L3 Black
£3,062.42
£2,552.02
|
New
Cisco Catalyst C9200L Managed L3 10G E...
£4,581.42
£3,817.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XS3800-28-ZZ0101F
|
WS-C2960X48FPSL-RF
|
MS225-24P-HW
|
C9300-24T-A
|
XGS4600-52F-ZZ0101F
|
C9200L-48T-4X-A
|
| Manufacturer |
Zyxel
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Zyxel
|
Cisco
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Power over Ethernet (PoE) |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Stackable |
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
3 to 4
|
46 to 48
|
22 to 24
|
22 to 24
|
N/A
|
46 to 48
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
10G Ethernet (100/1000/10000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N/A
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|





