We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Perform 1000D White Permanent Adhesive
SKU
3004996
Special Price
£125.46
£104.55
Regular Price
£224.04
£186.70
In Stock:
3 available
51mm x 25mm, 5860 Labels/Roll, 10 Rolls/Box, 76mm Core, Direct Thermal, Permanent, Adhesive, Paper
Category: Printer Labels
| SKU | 3004996 |
|---|---|
| EAN | 5712505296592 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Z-PERFORM 1000D ZEBRA LABELS FROM ETIQUETTE
Z-Perform 1000D zebra labels are uncoated direct thermal paper labels with a permanent acrylic adhesive. Designed to provide exceptional performance at a great value price, Z-Perform 1000D labels are suitable for use in a wide range of applications such as packaging, shipping and box labels. However, they are not recommended for use in applications involving exposure to sunlight or extreme heat.
Z-Perform 1000D zebra labels are uncoated direct thermal paper labels with a permanent acrylic adhesive. Designed to provide exceptional performance at a great value price, Z-Perform 1000D labels are suitable for use in a wide range of applications such as packaging, shipping and box labels. However, they are not recommended for use in applications involving exposure to sunlight or extreme heat.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Product colour | White |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 5.1 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Weight | 1.32 kg |
| Maximum roll diameter | 20 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 10 |
| Labels per roll | 5860 pc(s) |
| Labels per pack | 58600 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 58600 pc(s) |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra Z-Perform 1000D White Permanent...
Special Price
£125.46
£104.55
Regular Price
£224.04
£186.70
|
Zebra Z-Select 2000T White
Special Price
£102.61
£85.51
Regular Price
£183.24
£152.70
|
Popular
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
Special Price
£157.45
£131.21
Regular Price
£281.16
£234.30
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
Special Price
£124.07
£103.39
Regular Price
£221.54
£184.62
|
Hot Product
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
Special Price
£124.08
£103.40
Regular Price
£221.57
£184.64
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
Special Price
£131.03
£109.19
Regular Price
£233.98
£194.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3004996
|
880134-203
|
800263-105
|
800262-205
|
800262-405
|
3005103
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|



