We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Z-Band Direct Wristband White
SKU
10006998K
Special Price
£339.40
£282.83
Regular Price
£356.06
£296.72
In Stock:
1 available
Z-Band Direct Wristband
Category: Printer Labels
| SKU | 10006998K |
|---|---|
| EAN | 4054318624522 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wristband, Polypropylene, 1x6in (25.4x152.4mm); Direct Thermal, Z-Band Direct, Adhesive closure, Cartridge, 350/roll, 6/box
Direct thermal polypropylene wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Options for color coding. The 1' adult wristbands are available with red, blue, green, yellow, pink or orange stripes.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
Direct thermal polypropylene wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Options for color coding. The 1' adult wristbands are available with red, blue, green, yellow, pink or orange stripes.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 6 |
| Labels per pack | 300 pc(s) |
| Technical details | |
| Media size (1 slide) | 25.4 x 152 |
| Labels per pack | 300 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Case or master carton weight | 4.9895 kg |
| Case or master carton quantity | 1800 pc(s) |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Media size (1 slide) | 25.4 x 152 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Case or master carton weight | 4.9895 kg |
| Case or master carton quantity | 1800 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Zebra Z-Band Direct Wristband White
Special Price
£339.40
£282.83
Regular Price
£356.06
£296.72
|
Hot Product
Zebra Z-Ultimate 3000T White
Special Price
£312.67
£260.56
Regular Price
£328.02
£273.35
|
Bestseller
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£384.54
£320.45
Regular Price
£403.43
£336.19
|
Popular
Zebra Z-Ultimate 3000T White
Special Price
£386.78
£322.32
Regular Price
£405.78
£338.15
|
Zebra Z-Ultimate 3000T White
Special Price
£386.78
£322.32
Regular Price
£405.78
£338.15
|
Recommended
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Permanen...
Special Price
£338.88
£282.40
Regular Price
£355.51
£296.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
10006998K
|
880243-012D
|
880247-025D
|
880350-152
|
880350-101
|
3006493
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|


