We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra Silverline Blade II+ RFID Label White
SKU
10039973
Special Price
£306.11
£255.09
Regular Price
£321.14
£267.62
Out Of Stock - Contact for availability
Silverline Blade II+ RFID Label
Category: Printer Labels
| SKU | 10039973 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Label, Synthetic, 2.3594x0.9844in (60x25mm); TT, RFID Polyester with Foam, Coated, High Performance Acrylic Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 400/roll, 1/box, Plain
High memory (496-bit EPC, 128-bit user) for applications required in automotive, aviation or where a cloud infrastructure is not available.Global tuning (FCC and ETSI) enables reliable performance in any regionWhile optimized for metal, they deliver excellent performance on non-metal surfaces and ESD plastic totes.60 x 25mm (2.36 x .98”) label sizePair with Zebra’s 5095 resin ribbon.
High memory (496-bit EPC, 128-bit user) for applications required in automotive, aviation or where a cloud infrastructure is not available.Global tuning (FCC and ETSI) enables reliable performance in any regionWhile optimized for metal, they deliver excellent performance on non-metal surfaces and ESD plastic totes.60 x 25mm (2.36 x .98”) label sizePair with Zebra’s 5095 resin ribbon.
| Features | |
|---|---|
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Synthetic |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 6 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Package weight | 630 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 630 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Labels per pack | 400 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 400 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Synthetic |