We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra KIT-PWR-12V50W mobile device charger Bar code reader Black
SKU
KIT-PWR-12V50W
Special Price
£51.42
£42.85
Regular Price
£53.95
£44.96
In Stock:
1330 available
100-240 VAC,12V, 4.16A, 50W
Category: Chargers
| SKU | KIT-PWR-12V50W |
|---|---|
| EAN | 5704174112600 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Includes Power Supply (PWR-BGA12V50W0WW) and DC Line Cord (CBL-DC-388A1-01)
Used to power RFD8500i Single Slot Cradles and Universal Cradle.
Used to power Single Slot Cradle, Rugged Charge Connector/Charge Dongle, and 4-Slot Battery Charger.
100-240 VAC,12V, 4.16A, 50W
Provides US DOE Level VI compliance for power efficiency.
Used to power RFD8500i Single Slot Cradles and Universal Cradle.
Used to power Single Slot Cradle, Rugged Charge Connector/Charge Dongle, and 4-Slot Battery Charger.
100-240 VAC,12V, 4.16A, 50W
Provides US DOE Level VI compliance for power efficiency.
| Performance | |
|---|---|
| Charger compatibility | Bar code reader |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 4.16 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Charger compatibility | Bar code reader |
| Power supply type | Indoor |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Power supply type | Indoor |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra KIT-PWR-12V50W mobile device cha...
Special Price
£51.42
£42.85
Regular Price
£53.95
£44.96
|
Hot Product
Zebra P1031359 mobile device charger M...
Special Price
£48.79
£40.66
Regular Price
£51.18
£42.65
|
Popular
Socket Mobile QX Stand Charging Mount...
Special Price
£68.88
£57.40
Regular Price
£70.37
£58.64
|
Recommended
Zebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device...
Special Price
£75.36
£62.80
Regular Price
£79.06
£65.88
|
Honeywell VM3055FUSE mobile device cha...
Special Price
£49.19
£40.99
Regular Price
£52.07
£43.39
|
New
Honeywell EDA70-UC-R mobile device cha...
Special Price
£75.71
£63.09
Regular Price
£80.15
£66.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KIT-PWR-12V50W
|
P1031359
|
AC4088-1657
|
CBL-MC33-USBCHG-01
|
VM3055FUSE
|
EDA70-UC-R
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Socket Mobile
|
Zebra
|
Honeywell
|
Honeywell
|
| Charger type |
N/A
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|





