We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5100 Resin thermal ribbon 450 m Black
SKU
05100BK08945
Special Price
£381.72
£318.10
Regular Price
£400.46
£333.72
Out Of Stock - Contact for availability
5100 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05100BK08945 |
|---|---|
| EAN | 4054318623693 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 89mmx450m (3.5inx1476ft), 5100; Premium, 25mm (1in) core, 6/box
The 5100 premium resin ribbon offers exceptional heat, chemical, and abrasion resistance, and an excellent choice for printing extremely dense barcodes and high-resolution graphics.Ideal for applications where labels are exposed to high temperatures and harsh environments: circuit board (PCB) labeling, replacements for laminated labels, or resistance to extreme chemicals.Ultra high temperature resistance in combination with Zebra's Z-Supreme label materialsUL/cUL Certified.For use on matte and gloss synthetics
The 5100 premium resin ribbon offers exceptional heat, chemical, and abrasion resistance, and an excellent choice for printing extremely dense barcodes and high-resolution graphics.Ideal for applications where labels are exposed to high temperatures and harsh environments: circuit board (PCB) labeling, replacements for laminated labels, or resistance to extreme chemicals.Ultra high temperature resistance in combination with Zebra's Z-Supreme label materialsUL/cUL Certified.For use on matte and gloss synthetics
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.9 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.9 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |