We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 30 m Black
SKU
05095BK110D
Special Price
£239.27
£199.39
Regular Price
£251.03
£209.19
Out Of Stock - Contact for availability
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095BK110D |
|---|---|
| EAN | 5711045622175 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Out of Stock |
Resin Ribbon, 110mmx30m (4.33inx98ft), 5095; High Performance, Cartridge, 10/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 30 m B...
Special Price
£239.27
£199.39
Regular Price
£251.03
£209.19
|
Recommended
Zebra 5100 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£257.36
£214.47
Regular Price
£270.00
£225.00
|
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£232.43
£193.69
Regular Price
£243.84
£203.20
|
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£281.54
£234.62
Regular Price
£295.37
£246.14
|
Bestseller
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
Special Price
£225.07
£187.56
Regular Price
£236.12
£196.77
|
Hot Product
Zebra 4800 Performance Resi thermal ri...
Special Price
£301.80
£251.50
Regular Price
£316.62
£263.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095BK110D
|
05100BK06045
|
02100BK15645
|
02300BK22045
|
05095BK08345
|
04800BK08045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





