We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ZAGG Crystal Palace Lite Case For Galaxy S25 Edge Clear
SKU
702318592
£14.04
£11.70
In Stock:
30 available
Crystal Palace Lite Case For Galaxy S25 Edge Clear
- Drop Resistant up to 10ft│ 3m Crystal Palace Lite has been tested and proven to protect your phone from drops up to 10 feet (3 meters)
- Strengthened with Graphene Graphene is harder than a diamond, yet more elastic than rubber, and up to 200x stronger than steel
- Ultra-thin, Lightweight Crystal Palace Lite is 40% lighter, so it won’t weigh you down
- Anti-Yellowing Crystal Palace Lite has ClearGuardTM anti-yellowing technology to help the case stay beautifully clear
- Slim Design The slim, lightweight design fits easily in your pocket and comfortably in your hand
- Designed for Samsung: This Crystal Palace Lite case has been approved by the Samsung Mobile Accessory Partnership Program (SMAPP)
- Limited Lifetime Warranty ZAGG warrants the product against wear and damage during the lifetime of the device for which the product was purchased
Category: Cases
| SKU | 702318592 |
|---|---|
| EAN | 0840390355560 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | In Stock |
Crystal Palace Lite is a phone lover’s case. With its slim, minimalist design, it’s as if there’s nothing between you and your phone—except that invisible protection. Crystal Palace Lite is 40% lighter than previous designs, so it won’t weigh you down. Its anti-yellowing technology helps the case stay beautifully transparent. Crystal Palace Lite keeps all the focus on your phone without interrupting the flow with lines, seams, scratches, yellow tint, etc.
| Design | |
|---|---|
| Material | Graphene, Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Edge |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Edge |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ZAGG Crystal Palace Lite Case For Gala...
£14.04
£11.70
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
£17.33
£14.44
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£15.29
£12.74
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£16.39
£13.66
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£16.39
£13.66
|
Popular
Mobilis 057005 mobile phone case 11.9...
£13.18
£10.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
702318592
|
031009
|
77-80951
|
77-81039
|
77-65078
|
057005
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Mobilis
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|




