We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 108R01487 Drum kit yellow, 40K pages for Xerox VersaLink C 600/605
SKU
108R01487
£141.41
£117.84
In Stock:
10 available
VersaLink C60X Yellow Drum Cartridge (40,000 pages)
- Capacity: 40000 Pages
- Compatible With: Xerox® VersaLink® C600 Color Printer/C605 Color Multifunction Printer
Category: Toner Cartridges
| Capacity | 40000.00 |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Multipack | No |
| SKU | 108R01487 |
| EAN | 0095205866377 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Xerox offers these supplies developed specifically to keep your Xerox equipment operating at peak performance.
Compatible Printers: Xerox VersaLink C 605 XS, Xerox VersaLink C 605 XLM, Xerox VersaLink C 600 DNM, Xerox VersaLink C 605 XM, Xerox VersaLink C 600 N, Xerox VersaLink C 605 Series, Xerox VersaLink C 605, Xerox VersaLink C 600 X, Xerox VersaLink C 600 Series, Xerox VersaLink C 605 N, Xerox VersaLink C 600 NS, Xerox VersaLink C 605 XL, Xerox VersaLink C 600 DN, Xerox VersaLink C 600 XN, Xerox VersaLink C 600 DNS, Xerox VersaLink C 600 XL, Xerox VersaLink C 600 XLM, Xerox VersaLink C 600 XM, Xerox VersaLink C 605 XLS
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 40000 pages |
| Compatibility | Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 165 mm |
| Package depth | 167.6 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Weight | 1.15 kg |
| Package width | 449.6 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 167.6 mm |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package width | 449.6 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Country of origin | Netherlands, Vietnam |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
| Compatibility | Xerox VersaLink C600 Colour Printer Xerox VersaLink C605 Colour Multifunction Printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Package dimensions (W x D x H) | 449.6 x 167.6 x 190.5 mm (17.7 x 6.6 x 7.5") |
| Package weight (imperial) | 1.15 kg (2.53 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Xerox 108R01487 Drum kit yellow, 40K p...
£141.41
£117.84
|
New
Xerox 006R01458 Toner yellow, 15K page...
£195.89
£163.24
|
Xerox 113R00773 Drum kit, 85K pages IS...
£170.18
£141.82
|
Hot Product
Xerox 006R03027 Toner cartridge black,...
£126.07
£105.06
|
Popular
Brother TN-245M Toner-kit magenta high...
Special Price
£98.63
£82.19
Regular Price
£160.37
£133.64
|
Bestseller
Brother TN-2320 Toner-kit high-capacit...
Special Price
£70.67
£58.89
Regular Price
£114.91
£95.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
108R01487
|
006R01458
|
113R00773
|
006R03027
|
TN245M
|
TN2320
|
| Manufacturer |
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
N/A
|
Black
|
Magenta
|
Black
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Compatible
|
Original
|
Original
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
N/A
|
Xerox
|
HP
|
N/A
|
Brother
|





