We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Universe Series Case for Galaxy Tab Active 5, transparent/black
SKU
77-96718
£24.77
£20.64
In Stock:
10 available
Universe Series Case for Galaxy Tab Active 5, transparent/black
- DROP+ / Drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Multiple entry points to attach and swap accessories
- S Pen storage
- Swap accessories without removing your case
- Attach keyboards, card readers, memory cards, batteries — the accessory listcontinues to grow
- Slim, one-piece design with high-performance protection
- With or without an accessory, your case is in place to protect
Category: Cases
| Product main colour | Black,Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8 " |
| SKU | 77-96718 |
| EAN | 0840304775958 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | In Stock |
Expand your tablet features with OtterBox Universe Case System. Universe features two slotted rails and a center mount, letting you securely attach and easily swap out powerful partner accessories without removing your case. The tablet case offers an additional attachment point at the center for mounting solutions.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active 5 |
| Protection features | Drop resistance |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active 5 |
| Protection features | Drop resistance |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 147.1 mm |
| Depth | 16.8 mm |
| Height | 224 mm |
| Weight | 118.19 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
OtterBox Universe Series Case for Gala...
£24.77
£20.64
|
Popular
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£20.62
£17.18
|
Recommended
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£29.50
£24.58
|
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£23.83
£19.86
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£26.81
£22.34
|
Hot Product
MAXCases Extreme Shell for Microsoft S...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-96718
|
THZ785GL
|
BNDIP102
|
T21-8094
|
THZ865GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
OtterBox
|
Targus
|
Compulocks
|
Tech21
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Shell case
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|





