We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis The One Basic 40.6 cm (16") Briefcase Grey
SKU
003079
£16.25
£13.54
In Stock:
20 available
Top loading, briefcase, 14-16", 600D polyester, dark grey
- 1 large compartment + accessory pocket
- Shoulder strap included
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Briefcase |
| SKU | 003079 |
| EAN | 3700992532127 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This computer briefcase has a main compartment with a reinforced slot for a PC (up to 14") and a large front pocket for your accessories, ensuring optimum protection for your equipment when you're on the move.
The two handles and adjustable shoulder strap make it easy and secure to carry.
The two handles and adjustable shoulder strap make it easy and secure to carry.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 440 mm |
| Weight | 360 g |
| Height | 330 mm |
| Depth | 80 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis The One Basic 40.6 cm (16"...
£16.25
£13.54
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£19.87
£16.56
|
Hot Product
Belkin B2B081-C00 laptop case 27.9 cm...
£13.25
£11.04
|
Bestseller
Manhattan Knappack Backpack 15.6"...
£21.46
£17.88
|
PORT Designs Belize Tl 33.8 cm (13.3&q...
£23.04
£19.20
|
Recommended
V7 16" Essential Frontloading Lap...
£19.10
£15.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
003079
|
B2B075-C00
|
B2B081-C00
|
439831
|
110201
|
CCK16-BLK-3E
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Belkin
|
Belkin
|
Manhattan
|
Port Designs
|
V7
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
Universal
|
Any brand
|
N/A
|
Any brand
|
| Material |
Polyester
|
Neoprene
|
Fleece
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
13" to 14"
|
10" to 11"
|
15" to 16"
|
13" to 14"
|
16" to 17"
|
| Case type |
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Backpack
|
N/A
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Grey
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|





