We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Re.Life 27.9 cm (11") Flip case Black
SKU
068017
£21.60
£18.00
In Stock:
46 available
Galaxy Tab S9 FE 10.9’’ (SM-X510 / SM-X516) / Tab S9 11’’ (SM-X710 / SM-X716), Black, 50% RECYCLED
- Eco-designed : 50% recycled materials GRS certified
- Smooth leather effect
- 1% for the Planet member
Category: Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | 068017 |
| EAN | 3700992530321 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This case is made of 50% recycled materials while guaranteeing the quality of protection and durability of your device.
To effectively protect your Galaxy Tab S9 FE 10.9'' (SM-X510 / SM-X516) - Tab S9 11'' (SM-X710 / SM-X716) against everyday scratched and drops, this case offers a permanent protection thanks to its flap. It also allows to use your device in two positions : keyboard mode and photo & video mode. Its flap provides an additional comfort with its system of standby and automatic activation of your tablet.
To effectively protect your Galaxy Tab S9 FE 10.9'' (SM-X510 / SM-X516) - Tab S9 11'' (SM-X710 / SM-X716) against everyday scratched and drops, this case offers a permanent protection thanks to its flap. It also allows to use your device in two positions : keyboard mode and photo & video mode. Its flap provides an additional comfort with its system of standby and automatic activation of your tablet.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Flip case |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE 10.9'' (SM-X510 / SM-X516) - Tab S9 11'' (SM-X710 / SM-X716) |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Flip case |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 FE 10.9'' (SM-X510 / SM-X516) - Tab S9 11'' (SM-X710 / SM-X716) |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Flap closure |
| Product main colour | Black |
| Shockproof up to | 0.9 m |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Flap closure |
| Weight & dimensions | |
| Width | 258 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 292 g |
| Package width | 289 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 362 g |
| Packaging data | |
| Package width | 289 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 362 g |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis Re.Life 27.9 cm (11") Fli...
£21.60
£18.00
|
New
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
£20.62
£17.18
|
Recommended
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£29.50
£24.58
|
Popular
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£23.83
£19.86
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£26.81
£22.34
|
Hot Product
MAXCases Extreme Shell for Microsoft S...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
068017
|
THZ785GL
|
BNDIP102
|
T21-8094
|
THZ865GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Tech21
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Flip case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Shell case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|





