We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Edge 26.4 cm (10.4") Folio Black
SKU
060005
£21.68
£18.07
Out Of Stock - Contact for availability
Edge protective case with folio and reinforced corners for Galaxy Tab A7 10.4''
- Transparent
- flexible and adjusted case
- Smart flap
- Air Cell System: 4 reinforced corners
- Edges system: screen protection
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.4 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 060005 |
| EAN | 3700992520704 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case with a flap and 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches. Its flap will also provide you an additional screen protection of your Galaxy Tab A7 10.4''. This folio is also designed to be use as an ergonomic support. A stylus holder is included for more convenience.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |