We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 066100 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
066100
£9.76
£8.13
In Stock:
21 available
Case Galaxy A17 4G - A17 5G, antimicrobial, 100% recycled, Spectrum_R, black
- Resistant to drops and shocks
- Antimicrobial technology
- 100% recycled and recyclable
- Thin and protective
| SKU | 066100 |
|---|---|
| EAN | 3700992536613 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This case for Samsung Galaxy A17 4G - A17 5G has a reinforced structure, fitted with the Hexotek ™ by IT Skins system. It provides a high protection against drops and shocks of intensive daily use.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this case protects your smartphone by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design.
In addition, the built-in antimicrobial technology of this case protects your smartphone by reducing the bacteria by up to 99.99%, for a healthier surface. In short, this ultra protective case offers you a double barrier of protection while keeping a very slim design.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Polybag |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A17 4G - A17 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A17 4G - A17 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 066100 mobile phone case 17 cm...
£9.76
£8.13
|
Recommended
OtterBox Strada Via Series for Apple i...
£14.32
£11.93
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
£10.18
£8.48
|
Popular
PanzerGlass ® ClearCase iPhone 8 | 7 |...
£12.72
£10.60
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£8.98
£7.48
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£9.64
£8.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
066100
|
77-61672
|
031009
|
0227
|
77-80951
|
77-81039
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
OtterBox
|
Mobilis
|
PANZERGLASS
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Holster case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|




