We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 057035 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent
SKU
057035
Special Price
£7.22
£6.02
Regular Price
£12.29
£10.24
In Stock:
189 available
Zebra EM45, 4 reinforced corners, Anti-slip grip
- Air Cell System: 4 reinforced corners
- Transparent and flexible case
- Anti-slip grip
- Perfect fit
Category: Cases
| SKU | 057035 |
|---|---|
| EAN | 3700992534237 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protect your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Zebra EM45.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Image |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | EM45 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.3 m |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 26 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Image |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Image |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | EM45 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 057035 mobile phone case 17 cm...
Special Price
£7.22
£6.02
Regular Price
£12.29
£10.24
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
Special Price
£10.28
£8.57
Regular Price
£17.50
£14.58
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Special Price
£8.89
£7.41
Regular Price
£15.14
£12.62
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Special Price
£9.53
£7.94
Regular Price
£16.22
£13.52
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Special Price
£9.53
£7.94
Regular Price
£16.22
£13.52
|
Popular
Mobilis 057005 mobile phone case 11.9...
Special Price
£7.68
£6.40
Regular Price
£13.08
£10.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
057035
|
031009
|
77-80951
|
77-81039
|
77-65078
|
057005
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Mobilis
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Zebra
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|




