We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 053016 tablet case 26.7 cm (10.5") Cover Black
SKU
053016
£35.08
£29.23
In Stock:
15 available
Reinforced protective case for Microsoft Surface Go 4, Surface Go 3, Surface Go 2, Surface Go with kickstand + handstrap - Protech
- Drop-resistant: up to 500 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Kickstand and handstrap included
- Recycled 30%; Recyclable 100%
Category: Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Maximum screen size | 10.5 " |
| SKU | 053016 |
| EAN | 3700992527031 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
The dedicated protective case has been cleverly designed by MOBILIS® for your Surface Go 4 / Go 3 / Go 2 / Go.
A cover that fully protects your Microsoft Surface should you drop it. The Protech rugged case can withstand up to 500 drops from a height of 1.2m and is equipped with three systems that can cushion shocks, absorb shock waves and withstand impacts.
Versatile and light, the PROTECH protective case fits perfectly to your device like a second skin so you will hardly notice it’s there.
Thanks to the cover’s rear stand, you can use your device in keyboard mode or photo & video mode.
A cover that fully protects your Microsoft Surface should you drop it. The Protech rugged case can withstand up to 500 drops from a height of 1.2m and is equipped with three systems that can cushion shocks, absorb shock waves and withstand impacts.
Versatile and light, the PROTECH protective case fits perfectly to your device like a second skin so you will hardly notice it’s there.
Thanks to the cover’s rear stand, you can use your device in keyboard mode or photo & video mode.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Go 3, Surface Go 2, Surface Go |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Go 3, Surface Go 2, Surface Go |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Product main colour | Black |
| Shockproof up to | 1.2 m |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 053016 tablet case 26.7 cm (10...
£35.08
£29.23
|
Bestseller
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£42.36
£35.30
|
Popular
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£29.50
£24.58
|
Hot Product
Lenovo 4X41A08251 tablet case 30.5 cm...
£40.42
£33.68
|
Targus Click-In 31.5 cm (12.4") F...
£34.54
£28.78
|
Recommended
OtterBox Defender Series for iPad mini...
£44.74
£37.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
053016
|
THZ749GL
|
BNDIP102
|
4X41A08251
|
THZ904GL
|
77-87476
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Targus
|
Compulocks
|
Lenovo
|
Targus
|
OtterBox
|
| Material |
N/A
|
Polyurethane
|
Silicone
|
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Lenovo
|
Samsung
|
Apple (brand)
|





