We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 036306 tablet screen protector Clear screen protector Samsung 1 pc(s)
SKU
036306
£15.14
£12.62
In Stock:
12 available
Screen protector for Galaxy Tab S10 FE, S9 FE, S9, unbreakable & anti-shock IK06, Clear finishing
- Shockproof: IK06 standard & anti-scratch (5H hardness)
- Flexible & unbreakable screen protector
- Anti-microbial & oleophobic: repels water / grease and dirt
- Installation kit provided
Category: Screen Protectors
| SKU | 036306 |
|---|---|
| EAN | 3700992530741 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
Discover the MOBILIS®-designed tablet Clear screen protector; it effectively protects the screen of your tablet Galaxy Tab S10 FE, S9 FE, S9 against breakages, scratches, dust, etc.
This screen protector is IK06 standard, has the best shockproof protection on the market, and its Clear finish retains 99% of the screen’s sharpness. It’s an easy to install, versatile and shatterproof screen protector.
Thanks to its anti-bubble technology, installing your screen protector is no longer a problem. The product is also supplied with a cleaning kit, a microfibre cloth and a smoothing card to make installation as easy as possible. It also has perfect touch sensitivity. With its Clear protection, your terminal’s screen will be fully protected.
This screen protector is IK06 standard, has the best shockproof protection on the market, and its Clear finish retains 99% of the screen’s sharpness. It’s an easy to install, versatile and shatterproof screen protector.
Thanks to its anti-bubble technology, installing your screen protector is no longer a problem. The product is also supplied with a cleaning kit, a microfibre cloth and a smoothing card to make installation as easy as possible. It also has perfect touch sensitivity. With its Clear protection, your terminal’s screen will be fully protected.
| Features | |
|---|---|
| Screen protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S10 FE, S9 FE, S9 |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Protection features | Anti-bacterial, Scratch resistant, Shock resistant, Water repellent |
| Hardness | 5H |
| Light transmission | 99% |
| Product colour | Transparent |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Thickness | 0.33 mm |
| Weight | 22 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Smoothing card | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 036306 tablet screen protector...
£15.14
£12.62
|
Hot Product
Mobilis 036177 tablet screen protector...
£16.08
£13.40
|
Popular
Belkin Screenforce Clear screen protec...
£19.44
£16.20
|
Recommended
Mobilis 036203 tablet screen protector...
£16.08
£13.40
|
Mobilis 036189 tablet screen protector...
£15.07
£12.56
|
Bestseller
Mobilis 036276 tablet screen protector...
£15.12
£12.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
036306
|
036177
|
OVI002ZZ
|
036203
|
036189
|
036276
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Mobilis
|
Belkin
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|
Samsung
|
Zebra
|





