We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 001380 mobile device charger Universal Black AC Fast charging Indoor
SKU
001380
£7.32
£6.10
In Stock:
85 available
Fast Wall Charger, 25W, USB-C for Smartphone & Tablet, black
- 1 USB-C port
- Max. power: 25W
- Compatible with all European power outlets (Type C / E / F)
Category: Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 001380 |
| EAN | 3700992532561 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
This power adapter features 1 USB-C port with a maximum power output of 25 Watts. Its compact size means you can take it with you wherever you go to recharge your smartphone or tablet. Compatible with all USB-C charging cables (cable sold separately).
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 25 W |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 52 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 001380 mobile device charger U...
£7.32
£6.10
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£10.96
£9.13
|
Popular
Manhattan 4-in-1 Travel Wall Charger a...
£8.29
£6.91
|
New
Port Designs 900069-UK mobile device c...
£7.44
£6.20
|
Hot Product
Samsung EP-T1510NBEGGB mobile device c...
£10.86
£9.05
|
Recommended
Juice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-W...
£7.70
£6.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
001380
|
CCB001BTBK
|
102452
|
900069-UK
|
EP-T1510NBEGGB
|
JUIMAINPDPLGUSBC20WW
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Belkin
|
Manhattan
|
Port Designs
|
Samsung
|
Juice
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





