We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microsemi PD-IN/SP11 surge protector Black
SKU
PD-IN/SP11
- Passive device: no external power required
- Supports PoE up to 95W
- Support data rates of up to 1 Gbps
- Compact fit
- All eight lines protected
Category: Surge Protectors
| SKU | PD-IN/SP11 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Availability | Out of Stock |
INDOOR-SURGE-PROTECTOR The PD-IN/SP11 is a high-quality surge protection device designed to protect indoor Ethernet networks from surge events that may come from outdoor environment through the Ethernet Cable. The SP11 device can be installed at the entrance of the building to protect the indoor network or in an outdoor cabinet close to the outdoor device (WLAN AP, IP Camera).
| Power | |
|---|---|
| Peak power | 95 W |
| Peak current, normal mode | 2 A |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Width | 35 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 27 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, WEEE, 497B |