We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MAXCases Extreme Shield for iPad Mini 6 & 7 (2022) (Black)
SKU
AP-ES-IPM6-BLK
£29.62
£24.68
In Stock:
9 available
Extreme Shield for iPad Mini 6 & 7 (2022) (Black)
- Full-surround construction delivers heavy-duty protection
- Rigid back plus silicone safeguards and absorbs shock
- Commercial-grade screen cover prevents scratches
- Port covers prevent dust buildup
- Integrated kickstand delivers two positioning options
- Removable integrated rotating hand strap
- Includes easy on-off shoulder strap for versatile carrying
Category: Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | AP-ES-IPM6-BLK |
| EAN | 0850035320020 |
| Manufacturer | MAXCases |
| Availability | In Stock |
Enjoy flexible use and protect against drops, dings and dirt with the Extreme Shield for the 2022 iPad Mini 6 & 7 (also available for other iPad Mini models). The silicone-lined rigid back absorbs shock while the built-in screen protector prevents scratches. Use as you like with the two-position kickstand, integrated rotating hand strap, and included shoulder strap.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 (2021) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 (2021) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
MAXCases Extreme Shield for iPad Mini...
£29.62
£24.68
|
Popular
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£42.36
£35.30
|
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
£29.50
£24.58
|
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£23.83
£19.86
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
£26.81
£22.34
|
Hot Product
MAXCases Extreme Shell for Microsoft S...
£26.88
£22.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AP-ES-IPM6-BLK
|
THZ749GL
|
BNDIP102
|
T21-8094
|
THZ865GL
|
MS-ES-SG-G2-BLK
|
| Manufacturer |
MAXCases
|
Targus
|
Compulocks
|
Tech21
|
Targus
|
MAXCases
|
| Material |
Silicone
|
Polyurethane
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Bumper case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Shell case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|





