We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 5S4C3AA memory module 8 GB DDR5 262-pin SO-DIMM
SKU
5S4C3AA
Special Price
£151.56
£126.30
Regular Price
£159.00
£132.50
In Stock:
4 available
HP 8GB DDR5 4800 Memory
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Component for | Notebook |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | 5S4C3AA |
| EAN | 0196337609433 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Upgrade memory. Boost performance.
If you are using a lot of memory-intensive applications and notice your laptop is running slow or crashing, consider adding 8GB 4800MHz DDR5 Memory. It's an easy way to boost the performance and user experience from your current HP laptop PC.
If you are using a lot of memory-intensive applications and notice your laptop is running slow or crashing, consider adding 8GB 4800MHz DDR5 Memory. It's an easy way to boost the performance and user experience from your current HP laptop PC.
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 1.2 mm |
| Weight | 5.53 g |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 5S4C3AA memory module 8 GB DDR5 262...
Special Price
£151.56
£126.30
Regular Price
£159.00
£132.50
|
Recommended
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£212.14
£176.78
|
Bestseller
Kingston Technology KCP432SD8/16 memor...
£218.21
£181.84
|
Origin Storage 16GB DDR4 3200MHz SODIM...
£150.88
£125.73
|
Popular
Lenovo 4X71D09534 memory module 16 GB...
£158.75
£132.29
|
Hot Product
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£141.11
£117.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5S4C3AA
|
KVR32S22D8/16
|
KCP432SD8/16
|
OM16G43200SO2RX8NE12
|
4X71D09534
|
KVR56U46BS6-8
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
| Component for |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|




