We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergotron 10" Wall Track
SKU
31-016-182
£50.28
£41.90
In Stock:
2 available
10" Wall Track (aluminum) with cable management channel cover
Category: Mounting Kits
| SKU | 31-016-182 |
|---|---|
| EAN | 0698833002553 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | In Stock |
Wall Track is a low-cost, zero-footprint mounting system that attaches to most vertical surfaces. It accommodates an entire computer workstation.
Separately-ordered brackets are required to attach components to Wall Track (view + Accessories). The height of components can be adjusted by loosening set-screws on these brackets.
Benefits
- Acts as a common interface for Wall Mount Arms and CPU Holders; accommodates an entire computer system.
- Strengthens installation by distributing weight over a larger surface area.
- Sturdy, extruded aluminum construction.
- OSHPD pre-approved for California hospital requirements.
- Includes channel cover that conceals and routes cables.
Separately-ordered brackets are required to attach components to Wall Track (view + Accessories). The height of components can be adjusted by loosening set-screws on these brackets.
Benefits
- Acts as a common interface for Wall Mount Arms and CPU Holders; accommodates an entire computer system.
- Strengthens installation by distributing weight over a larger surface area.
- Sturdy, extruded aluminum construction.
- OSHPD pre-approved for California hospital requirements.
- Includes channel cover that conceals and routes cables.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Aluminium |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 254 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 22 mm |
| Size (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.8 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Ergotron 10" Wall Track
£50.28
£41.90
|
Axis 21764 mounting kit Metallic
£43.61
£36.34
|
Hot Product
APC M6 Hardware Kit
£63.64
£53.03
|
Bestseller
Cisco 19-Inch Rackmount for Catalyst 3...
£60.43
£50.36
|
Popular
Ergotron NF Basket and Handle Kit
£47.84
£39.87
|
New
Datalogic 11-0178 mounting kit
Special Price
£46.58
£38.82
Regular Price
£48.88
£40.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31-016-182
|
21764
|
AR8100
|
RCKMNT-19-CMPCT=
|
97-488-055
|
11-0178
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Axis
|
APC
|
Cisco
|
Ergotron
|
Datalogic
|





