We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson TM-L90 (465): USB, Ethernet, PS, EDG
SKU
C31C412465
Special Price
£481.06
£400.88
Regular Price
£815.35
£679.46
In Stock:
2 available
Epson TM-L90 (465): USB, Ethernet, PS, EDG
- Versatile: Ideal for label and barcode printing. Supports greyscale printing.
- Fast print speeds: Thermal printing up to 150mm/sec
- Easy installation: Mounts horizontally, vertically or with a wall bracket
- Easy operation: Drop in paper loading and built-in-USB interface
- Media flexibility: Label and receipt paper, from 38mm to 80mm wide
Category: Label Printers
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Colour | No |
| SKU | C31C412465 |
| EAN | 8715946616988 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Label printer
The TM-L90 is Epson's compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you'll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
The TM-L90 is Epson's compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you'll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print technology | Direct thermal |
| Printing characters | Barcode |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Buffer size | 4 KB |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 80 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 9 cm |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Autocutter | Yes |
| Half-cutter | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Tape cutting | Automatic |
| Mean time between failures (MTBF) | 260000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| Character sets | ANK |
| Character pitch | 22.6,16.9 cpi |
| Certification | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Cutter | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Certification | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 1800 mA |
| AC input voltage | 24 V |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Tape cutting | Automatic |
| Safety | UL, CSA, TÜV |
| Mean time between failures (MTBF) | 260000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
| Country of origin | China |
| Character sets | ANK |
| Character pitch | 22.6,16.9 cpi |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Cutter | Yes |
| Products per pallet layer (UK) | 24 pc(s) |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 168 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certificates | |
| Certification | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 240 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Package weight | 2.82 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 2.82 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Safety | UL, CSA, TÜV |
| Country of origin | China |
| Character sets | ANK |
| Buffer size | 4 KB |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.5 m |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 24 pc(s) |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 168 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson TM-L90 (465): USB, Ethernet, PS,...
Special Price
£481.06
£400.88
Regular Price
£815.35
£679.46
|
Hot Product
Brother RJ-4250WB label printer 203 x...
Special Price
£706.49
£588.74
Regular Price
£1,148.76
£957.30
|
Popular
Zebra ZD230 label printer Thermal tran...
Special Price
£442.36
£368.63
Regular Price
£789.91
£658.26
|
Recommended
Zebra ZD230 label printer Direct therm...
Special Price
£374.35
£311.96
Regular Price
£668.50
£557.08
|
Zebra ZD230 label printer Direct therm...
Special Price
£489.89
£408.24
Regular Price
£874.80
£729.00
|
Bestseller
Citizen CL-S631 label printer Direct t...
Special Price
£565.96
£471.63
Regular Price
£975.79
£813.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31C412465
|
RJ4250WBZ1
|
ZD23042-32EG00EZ
|
ZD23042-D2EG00EZ
|
ZD23042-D2ED02EZ
|
CLS631IINEBXX
|
| Manufacturer |
Epson
|
Brother
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Citizen
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Print technology |
Direct thermal
|
N/A
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Direct thermal / thermal transfer
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|



