We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 51mm, 2310 Labels
SKU
7113761
Special Price
£39.31
£32.76
Regular Price
£66.62
£55.52
In Stock:
29 available
High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 51mm, 2310 Labels
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
Category: Printer Labels
| SKU | 7113761 |
|---|---|
| EAN | 8715946741161 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Printed ink dries immediately and, with excellent moisture, heat and water resistance, a robust, long-lasting label is produced every time. A permanent acrylic adhesive ensures excellent adhesion to a wide variety of surfaces.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Receipt |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500, ColorWorks C8000 |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500, ColorWorks C8000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll,...
Special Price
£39.31
£32.76
Regular Price
£66.62
£55.52
|
Recommended
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
Special Price
£36.71
£30.59
Regular Price
£65.54
£54.62
|
Popular
Dymo S0947420 DirectLabel-etikettes 10...
£74.81
£62.34
|
Hot Product
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
Special Price
£54.40
£45.33
Regular Price
£97.13
£80.94
|
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
Special Price
£48.52
£40.43
Regular Price
£86.64
£72.20
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
Special Price
£54.20
£45.17
Regular Price
£96.79
£80.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113761
|
3007205-T
|
S0947420
|
3007842-T
|
3007206-T
|
3007201-T
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
DYMO
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




