We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson ColorWorks C6500Ae (BK)
SKU
C31CH77102
Special Price
£3,730.68
£3,108.90
Regular Price
£6,323.18
£5,269.32
In Stock:
12 available
ColorWorks C6500Ae (BK)
- Media Flexibility: Expanded media support. Label widths from 25.4mm to 215.9mm
- Compact: Simple, unobtrusive design with front panel operation
- Built-in peeler model (CW-C6500Pe): For print-and-apply production line goods.
- Auto-cutter model (CW-C6500Ae): For chemical, food & beverage, horticulture, and logistics - primary and secondary labelling.
- Matte black ink version: Available for both CW-C6500Ae and CW-C6500Pe models
Category: Label Printers
| Print technology | Inkjet |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Colour | Yes |
| SKU | C31CH77102 |
| EAN | 8715946670720 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ColorWorks |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Industrial colour label printer
These on-demand, digital, four-colour label printers open up new opportunities for businesses with lots of SKUs to manage and not much time. The C6500 Series meets the needs of small to medium batch customers across many sectors (food, chemical, beverage, manufacturing etc.). The series includes peeler-equipped (Pe) and auto-cutter (Ae) models.
Media flexibility
The C6500 series benefits from a wealth of new features that are designed to provide practical and creative solutions. It supports media widths, from 25.4mm to 215.9mm and boasts expanded media support which even includes textured paper. In practical terms, this range of ColorWorks label printers can print anything from tiny labels for vaping liquid bottles, to large durable labels that are suitable for chemical drums. The matte black ink version (for both Pe and Ae models) also provides users with increased print finish flexibility on textured or plain paper
Easy to use
The series has been designed to be extremely user friendly. All operations can be carried out from the front, which saves on operation space. The roll replacement is possible from the front, right and left. We’ve also designed a number of technical tools to help with printer management, configuration and maintenance, including: web interface and printer fleet management, remote configuration, maintenance and monitoring.
Print quality
These label printers offer high-quality, high-resolution, four-colour print output as standard; along with colour matching functionality (ICC profile and spot colour matching tool) for impressive, impactful, on-demand colour labels.
Easy integration
All models in the range are integration-friendly. SAP direct support, ESC Label, Linux and Mac drivers. ZPLII compatible"
These on-demand, digital, four-colour label printers open up new opportunities for businesses with lots of SKUs to manage and not much time. The C6500 Series meets the needs of small to medium batch customers across many sectors (food, chemical, beverage, manufacturing etc.). The series includes peeler-equipped (Pe) and auto-cutter (Ae) models.
Media flexibility
The C6500 series benefits from a wealth of new features that are designed to provide practical and creative solutions. It supports media widths, from 25.4mm to 215.9mm and boasts expanded media support which even includes textured paper. In practical terms, this range of ColorWorks label printers can print anything from tiny labels for vaping liquid bottles, to large durable labels that are suitable for chemical drums. The matte black ink version (for both Pe and Ae models) also provides users with increased print finish flexibility on textured or plain paper
Easy to use
The series has been designed to be extremely user friendly. All operations can be carried out from the front, which saves on operation space. The roll replacement is possible from the front, right and left. We’ve also designed a number of technical tools to help with printer management, configuration and maintenance, including: web interface and printer fleet management, remote configuration, maintenance and monitoring.
Print quality
These label printers offer high-quality, high-resolution, four-colour print output as standard; along with colour matching functionality (ICC profile and spot colour matching tool) for impressive, impactful, on-demand colour labels.
Easy integration
All models in the range are integration-friendly. SAP direct support, ESC Label, Linux and Mac drivers. ZPLII compatible"
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum printing width | 21.2 cm |
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print speed | 85 mm/sec |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Maximum printing width | 21.2 cm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing method | Epson PrecisionCore |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Paper handling | |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Media types supported | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Software | |
| Drivers included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 706 mm |
| Package height | 495 mm |
| Width | 444 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 326 mm |
| Weight | 26 kg |
| Package weight | 31.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 706 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package weight | 31.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Media types supported | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson ColorWorks C6500Ae (BK)
Special Price
£3,730.68
£3,108.90
Regular Price
£6,323.18
£5,269.32
|
Recommended
Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Special Price
£4,385.16
£3,654.30
Regular Price
£7,830.65
£6,525.54
|
Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Special Price
£3,093.53
£2,577.94
Regular Price
£5,524.15
£4,603.46
|
Hot Product
Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Special Price
£4,193.48
£3,494.57
Regular Price
£7,488.36
£6,240.30
|
Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Special Price
£2,913.78
£2,428.15
Regular Price
£5,203.18
£4,335.98
|
Popular
Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Special Price
£3,407.82
£2,839.85
Regular Price
£6,085.39
£5,071.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31CH77102
|
ZT61046-T2E0100Z
|
ZT61043-T1E0100Z
|
ZT61046-T0E0100Z
|
ZT61042-T1E0100Z
|
ZT61042-T0E01C0Z
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Colour |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Inkjet
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|

