We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T754140/T7541 Ink cartridge black, 10K pages ISO/IEC 24711 202ml for Epson WF 8090
SKU
C13T754140
Special Price
£21.18
£17.65
Regular Price
£36.84
£30.70
In Stock:
15 available
WF-8090 / WF-8590 Ink Cartridge XXL Black
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 10000.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 202.00 |
| SKU | C13T754140 |
| EAN | 8715946539577 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-8590 D3TWF, Epson WorkForce Pro WF-8590 DTWF, Epson WorkForce Pro WF-8090 DW, Epson WorkForce Pro WF-8090 D3TWC, Epson WorkForce Pro WF-8090 DTW, Epson WorkForce Pro WF-8090 DTWC, Epson WorkForce Pro WF-8590 DWF, Epson WorkForce Pro WF-8090 Series, Epson WorkForce Pro WF-8590 DTWFC, Epson WorkForce Pro WF-8590 TC
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T754140 |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | WF-8090 / WF-8590 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 50 pc(s) |
| Products per pallet layer | 40 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 900 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 9.27 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 0.434 g |
| Package width | 55 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 0.434 g |
| Package width | 55 mm |
| Package height | 115 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 9.27 m |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 595 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 50 pc(s) |
| Products per pallet layer | 40 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 900 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 9.27 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T754140/T7541 Ink cartridge b...
Special Price
£21.18
£17.65
Regular Price
£36.84
£30.70
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£30.65
£25.54
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Special Price
£19.61
£16.34
Regular Price
£34.10
£28.42
|
Hot Product
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£36.07
£30.06
|
Bestseller
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£34.06
£28.38
|
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Special Price
£26.21
£21.84
Regular Price
£45.58
£37.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T754140
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
2969B001
|
2972B001
|
C13T15764010
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Vivid Light Magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





