We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T34734010/34XL Ink cartridge magenta high-capacity, 950 pages 10,8ml for Epson WF-3720
SKU
C13T34734010
Special Price
£23.64
£19.70
Regular Price
£41.11
£34.26
In Stock:
2 available
34XL Golf ball DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 950.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 10.80 |
| SKU | C13T34734010 |
| EAN | 8715946632179 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Golf ball |
34XL Golf ball DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Achieve high-quality business documents with the economical 34 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great fit for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes available. Find it easily in store by looking for the golf ball image on the packaging.
Lower your printing costs
For low-volume print users, our standard cartridge provides a fantastic value option upfront. Alternatively, high-volume users can reduce printing costs by up to 30%{s1 by investing in our XL cartridges. What's more, with XL inks you can print up to three times more pages{s1, minimising time spent changing cartridges. With both sizes, the inks are supplied individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Achieve high-quality business documents with the economical 34 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great fit for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes available. Find it easily in store by looking for the golf ball image on the packaging.
Lower your printing costs
For low-volume print users, our standard cartridge provides a fantastic value option upfront. Alternatively, high-volume users can reduce printing costs by up to 30%{s1 by investing in our XL cartridges. What's more, with XL inks you can print up to three times more pages{s1, minimising time spent changing cartridges. With both sizes, the inks are supplied individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-3720 DWF, Epson WorkForce Pro WF-3720 DW, Epson WorkForce Pro WF-3700 Series, Epson WorkForce Pro WF-3720 Series, Epson WorkForce Pro WF-3725 DWF
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T34734010 |
| Colour ink volume | 10.8 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 950 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-3725DWF - WorkForce Pro WF-3720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632612 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632612 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T34734010/34XL Ink cartridge...
Special Price
£23.64
£19.70
Regular Price
£41.11
£34.26
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Special Price
£19.61
£16.34
Regular Price
£34.10
£28.42
|
Hot Product
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£36.07
£30.06
|
Bestseller
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£34.06
£28.38
|
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Special Price
£26.21
£21.84
Regular Price
£45.58
£37.98
|
Recommended
Epson C13T15714010/T1571 Ink cartridge...
Special Price
£26.33
£21.94
Regular Price
£45.79
£38.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T34734010
|
C13T07114H10
|
2969B001
|
2972B001
|
C13T15764010
|
C13T15714010
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





