We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T29924012/29XL Ink cartridge cyan high-capacity, 450 pages ISO/IEC 19752 6,4ml for Epson XP 235/335
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 470 black and 450 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50%* more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Capacity | 450.00 |
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 6.40 |
| SKU | C13T29924012 |
| EAN | 8715946626086 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Strawberry |
Epson Claria Home Ink is a versatile, four-colour ink cartridge set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. It is ideal for affordable, reliable printing without compromise.
Save up to 50% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 50% ink{s1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-335, Epson Expression Home XP-257, Epson Expression Home XP-452, Epson Expression Home XP-350 Series, Epson Expression Home XP-355, Epson Expression Home XP-342, Epson Expression Home XP-340 Series, Epson Expression Home XP-455, Epson Expression Home XP-345, Epson Expression Home XP-432, Epson Expression Home XP-330 Series, Epson Expression Home XP-332, Epson Expression Home XP-450 Series, Epson Expression Home XP-442, Epson Expression Home XP-440 Series, Epson Expression Home XP-445, Epson Expression Home XP-247, Epson Expression Home XP-240 Series, Epson Expression Home XP-250 Series, Epson Expression Home XP-245, Epson Expression Home XP-352, Epson Expression Home XP-235, Epson Expression Home XP-430 Series, Epson Expression Home XP-255, Epson Expression Home XP-435
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T29924012 |
| Colour ink volume | 6.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Home XP-455 - Expression Home XP-452 - Expression Home XP-445 - Expression Home XP-442 - Expression Home XP-435 - Expression Home XP-432 - Expression Home XP-355 - Expression Home XP-352 - Expression Home XP-345 - Expression Home XP-342 - Expression Home XP-335 - Expression Home XP-332 - Expression Home XP-257 - Expression Home XP-255 - Expression Home XP-247 - Expression Home XP-245 - Expression Home XP-235 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626581 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626581 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T29924012/29XL Ink cartridge...
Special Price
£18.73
£15.61
Regular Price
£32.57
£27.14
|
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£30.91
£25.76
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Special Price
£19.61
£16.34
Regular Price
£34.10
£28.42
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£26.66
£22.22
|
Recommended
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£36.38
£30.32
|
Hot Product
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£34.34
£28.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T29924012
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
2970B001
|
2969B001
|
2972B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
Black
|
Photo black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





