We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T24364012/24XL Ink cartridge light magenta high-capacity, 500 pages 9,8ml for Epson XP 750
SKU
C13T24364012
Special Price
£17.08
£14.23
Regular Price
£29.69
£24.74
In Stock:
1 available
24XL Elephant Claria Photo HD Single Light Magenta Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Light magenta |
|---|---|
| Capacity | 500.00 |
| Colour | photomagenta |
| Content (ml) | 9.80 |
| SKU | C13T24364012 |
| EAN | 8715946625522 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Elephant |
24XL Elephant Claria Photo HD Single Light Magenta Ink
Compatible Printers: Epson Expression Photo XP-860, Epson Expression Photo XP-55, Epson Expression Photo XP-960, Epson Expression Photo XP-970, Epson Expression Photo XP-65, Epson Expression Photo XP-760, Epson Expression Photo XP-950, Epson Expression Photo XP-850, Epson Expression Photo XP-750
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T24364012 |
| Colour ink volume | 9.8 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 740 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Photo XP-960 - Expression Photo XP-950 - Expression Photo XP-860 - Expression Photo XP-760 - Expression Photo XP-55 - Epson Expression Photo XP-850 - Epson Expression Photo XP-750 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627007 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 142 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 24 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 142 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 24 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627007 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T24364012/24XL Ink cartridge...
Special Price
£17.08
£14.23
Regular Price
£29.69
£24.74
|
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£30.91
£25.76
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Special Price
£19.61
£16.34
Regular Price
£34.10
£28.42
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£26.66
£22.22
|
Recommended
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
£36.38
£30.32
|
Hot Product
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£34.34
£28.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T24364012
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
2970B001
|
2969B001
|
2972B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Light magenta
|
Black
|
Black
|
Photo black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





