We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T12834012/T1283 Ink cartridge magenta, 140 pages 3,5ml for Epson Stylus S 22/SX 235 W/SX 420/SX 430 W
SKU
C13T12834012
Special Price
£10.68
£8.90
Regular Price
£18.58
£15.48
In Stock:
7 available
T1283 Fox DURABrite Ultra Single Magenta Ink
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 140.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 3.50 |
| SKU | C13T12834012 |
| EAN | 8715946624624 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Fox |
T1283 Fox DURABrite Ultra Single Magenta Ink
DURABrite Ultra Ink produces business quality text documents and lab-quality photos that don’t just look great- they’re water, smudge and fade resistant too.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
DURABrite Ultra Ink produces business quality text documents and lab-quality photos that don’t just look great- they’re water, smudge and fade resistant too.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson Stylus Office BX 305 F, Epson Stylus SX 235 W, Epson Stylus S 22, Epson Stylus SX 235, Epson Stylus SX 438 W, Epson Stylus SX 420 Series, Epson Stylus SX 430 W, Epson Stylus SX 440 W, Epson Stylus SX 445 W, Epson Stylus Office BX 305 FW Plus, Epson Stylus SX 230, Epson Stylus SX 440 Series, Epson Stylus SX 425 W, Epson Stylus T 22, Epson Stylus SX 420 W, Epson Stylus SX 435 W, Epson Stylus SX 125, Epson Stylus L 300, Epson Stylus SX 130, Epson Stylus Office BX 305 FW, Epson Stylus SX 430 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T12834012 |
| Colour ink volume | 3.5 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 160 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Epson Stylus SX445W - Epson Stylus SX440W - Epson Stylus SX435W - Epson Stylus SX420W - Epson Stylus SX235W - Epson Stylus SX130 - Epson Stylus SX125 - Epson Stylus S22 - Epson Stylus Office BX305FW Plus - Epson Stylus Office BX305FW - Epson Stylus Office BX305F |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627748 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 143 mm |
| Package weight | 31 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 143 mm |
| Package weight | 31 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627748 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T12834012/T1283 Ink cartridge...
Special Price
£10.68
£8.90
Regular Price
£18.58
£15.48
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£21.65
£18.04
|
Hot Product
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£22.46
£18.72
|
Recommended
Canon 0627B001/CLI-8G Ink cartridge gr...
£22.49
£18.74
|
Popular
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
£20.54
£17.12
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£26.66
£22.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T12834012
|
1037B001
|
0622B001
|
0627B001
|
2934B001
|
2970B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Yellow
|
Magenta
|
Green
|
Cyan
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|





