We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
SKU
COTIE2900
£3.13
£2.61
In Stock:
21 available
Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
- Dimensions: 300 x 4.8mm
- Material: Nylon
- Colour: Black
- Quantity: Pack of 100
Category: Cable Ties
| SKU | COTIE2900 |
|---|---|
| EAN | 5035624004320 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our high tensile strength cable ties are perfect for keeping your cables tidy and well organised, suitable for all purposes in your home, office or garden.
| Features | |
|---|---|
| Type | Parallel entry cable tie |
| Identification tag | No |
| Self-locking | Yes |
| Material | Nylon |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 6 g |
| Width | 4.8 mm |
| Length | 300 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear Plastic Cable Ties (High T...
£3.13
£2.61
|
connektgear Hook and Loop Cable Ties 2...
£3.65
£3.04
|
Tripp Lite P350-10N-10 Hook-and-Loop C...
£3.79
£3.16
|
connektgear Plastic Cable Ties (High T...
£2.80
£2.33
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
COTIE2900
|
90-0003
|
P350-10N-10
|
COTIE2020
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Tripp Lite
|
connektgear
|
| Type |
Parallel entry cable tie
|
Hook & loop cable tie
|
Hook & loop cable tie
|
Parallel entry cable tie
|


