We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear HP517 Stereo PC Headset with In-Line Mic and Volume Control - Black
SKU
24-1517
£5.02
£4.18
In Stock:
86 available
HP517 Stereo PC Headset with In-Line Mic and Volume Control - Black
- Compatibility: PC
- Cable length: 1.8m
- Headset: 1 x 3.5mm Jack plug (Green Connector)
- Mic: 1 x 3.5mm Jack plug (Pink Connector)
- Microphone style: In-line
- Frequency range: 20Hz - 20,000Hz
- Impedance: 32Ohm
- Sensitivity: 105dB S.P.L at 1KHz
- Driver unit: 40mm
- Ear cup material: Faux leather
- Headband material: Faux leather
- Colour: Black
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | In-line microphone |
| SKU | 24-1517 |
| EAN | 5035624020917 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our comfortable and durable headset is well-padded for maximum comfort and made with quality materials to enhance your user experience. It can be used for a range of PC tasks, from gaming to work calls, ensuring all your audio needs are fulfilled. It allows you to communicate with ease, using its excellent sound clarity and noise reducing features. Internal stitching helps prevent everyday wear and tear.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Certification | REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Adjustable headband | Yes |
| Refurbished | No |
| Technical details | |
| Operating voltage | 0.6 V |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Driver type | Dynamic |
| Plug and Play | Yes |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 0.05 W |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | In-line |
| Driver type | Dynamic |
| Backlight | No |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Certification | REACH |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | In-line |
| Microphone frequency | 30 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -58 dB |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone mute | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 260 g |
| Packaging data | |
| Package width | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | No |
| Packaging content | |
| Receiver included | No |
| Quick start guide | No |
| AC adapter included | No |
| Cleaning tool | No |
| Windscreen included | No |
| Power bank included | No |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Receiver included | No |
| 2.5 mm connector | No |
| Operating voltage | 0.6 V |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Backlight | No |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | No |
| Package type | Box |
| Maximum input power | 0.05 W |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear HP517 Stereo PC Headset wi...
£5.02
£4.18
|
Recommended
connektgear HP512 Stereo PC Headset wi...
£5.50
£4.58
|
V7 Deluxe Mono Headset, boom mic, Adju...
£4.64
£3.87
|
Hot Product
connektgear HP530 Stereo PC Headset wi...
£7.50
£6.25
|
Popular
Manhattan Bluetooth On-Ear Headset, Mi...
£4.14
£3.45
|
connektgear HP535 USB Type C Wired Ear...
£5.64
£4.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-1517
|
24-1512
|
HA401
|
24-1530
|
179812
|
24-1535
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
V7
|
connektgear
|
Manhattan
|
connektgear
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
| Microphone type |
In-line microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
Built-in microphone
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Calls/Music/Sport/Everyday
|





