We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m 6 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 6 x UK Sockets - White
SKU
27-6050S
£11.21
£9.34
In Stock:
70 available
5m 6 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 6 x UK Sockets - White
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 6 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 5m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Surge energy rated up to 375J
- Colour: White
Category: Surge Protectors
| SKU | 27-6050S |
|---|---|
| EAN | 5035624024335 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 6 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort. It also has surge protection to ensure safe use.
| Power | |
|---|---|
| USB charging | No |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Nominal current output | 13 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 5 m |
| Power plug | Type G (BS 1363) |
| Cordless | No |
| Features | |
| Power plug type | Type G |
| Country of origin | China |
| On/off switch | No |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Quantity per box | 15 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 730 g |
| Cable length | 5 m |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | No |
| Surge indicator | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 440 mm |
| Biodegradable package | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 5m 6 Way Surge Protected E...
£11.21
£9.34
|
Lindy 2m 4-Way UK Mains Power Extensio...
£11.39
£9.49
|
connektgear 5m 4 Way Surge Protected E...
£9.19
£7.66
|
|---|---|---|---|
| SKU |
27-6050S
|
70145
|
27-4050S
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
connektgear
|
| AC outlets quantity |
6
|
4
|
4
|


