We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C7 (Figure 8) Socket
SKU
27-0174
£2.18
£1.82
Out Of Stock - Contact for availability
3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C7 (Figure 8) Socket
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: C7 IEC Figure 8 Female
- Plug: Fused at 5 amps
- Plug: Rated 13 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: Power Cables
| SKU | 27-0174 |
|---|---|
| EAN | 5035624020900 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
Our UK mains to C7 Socket is widely used for low-power electronic devices that don't require an earth connection. This means it can be used for devices such as DVD players, game consoles, chargers, printers and radios. Featuring a standard UK plug at one end and a C7 socket at the other, it is designed to plug into devices featuring a C8 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |